Zielone światło dla systemu Start-Stop z BIZOL GREEN OIL

 

Samochody wyposażone w system start-stop w ciągu kilku ostatnich lat na dobre wpisały się w krajobraz naszego rynku motoryzacyjnego. System zaproponowany przez Toyotę w swoich pierwszych hybrydach z końca lat 90-tych musiał jednak odczekać na szerokiej półce nowinek technologicznych przez następne 10 lat. Od 2010 roku odnotowujemy stały wzrost liczby aut wyposażanych w tę funkcję. W tej chwili 60% samochodów wyprodukowanych w UE jest w nią wyposażonych. Ford przewiduje, że do końca 2017 roku system start-stop znajdzie się w ponad 70% wyprodukowanych samochodów – zarówno osobowych jak i ciężarowych.  Pojawia się pytanie o co walczą producenci, montując ten w sumie dosyć skomplikowany i mocno obciążający silnik system?

 

Odpowiedź jest prosta – o kilogramy. Konkretniej o kilogramy CO2. Okazuje się bowiem, że zastosowanie tego rozwiązania przynosi od 4 do 10% oszczędności w zużyciu paliwa, co przekłada się na spadek emisji CO2 od 600 do 3500kg w ciągu przewidywanego żywota pojazdu, czyli 10 lat.

1

 

 

Cóż, tak wygląda rachunek korzyści, spójrzmy jednak na koszty. Zapewne każdy z nas doświadczył niemiłej sytuacji, gdy po przejechaniu jakiegoś szybkiego odcinka ( autostrada/obwodnica itp.) musimy się nagle zatrzymać. System start-stop automatycznie wyłącza nam silnik. A rozpędzona turbina dalej się kręci – bez odpowiedniego smarowania. Dodatkowo producenci przewidują, iż samochody wyposażone w system start-stop są przewidziane na 20 do 40 tys. cykli uruchomienia silnika. Jak się okazuje to nie kilometry przebiegu, a powtarzalne obciążenia podczas pierwszych sekund od uruchomienia silnika są dla niego największym zagrożeniem. Widać to dokładnie na poniższym wykresie, przedstawiającym zużycie panewek w silniku po 10 tys. cykli uruchomienia silnika.

23

Oczywiście producenci samochodów dostrzegają ten problem, jednak jego rozwiązaniu będzie wymagało jeszcze trochę czasu. Pojawiają się pomysły aby panewki wałków rozrządu zastąpić łożyskami kulowymi, natomiast poza Jaguarem (w silnikach z rodziny Ingenium) nikt jeszcze nie zdecydował się na tak radykalne rozwiązanie. Pojawiają się natomiast pomysły rozbudowy systemu start-stop o dodatkową „inteligencję” monitorującą sposób jazdy i możliwość wyłączenia silnika oraz głosy mówiące o montażu dodatkowych, elektrycznych pomp oleju, które miały by wyeliminować problem suchego startu. To oczywiście pomysły na przyszłość, w tej chwili mamy jednak jedno gotowe rozwiązanie – BIZOL GREEN OIL, który stworzony został specjalnie do samochodów poruszających się w ruchu miejskim i stanowi perfekcyjne uzupełnienie systemu start-stop.

Dzięki zmniejszonemu o ponad 40% poziomowi tarcia zapewnia zdecydowanie dłuższą żywotność najbardziej narażonych na zużycie elementów silnika – rozrusznika oraz panewek. Bardzo wysokie indeksy lepkości gwarantują z kolei wyeliminowanie zjawiska tzw. suchego startu,  które jest szczególnie niebezpieczne dla turbosprężarek oraz wałków rozrządu, które jako ostatnie otrzymują smarowanie po rozruchu silnika.

Bizol Green Oil dostępny jest w klasach lepkości 5W30; 5W40 i 10W40.

 

BIZOL_Green_Oil_5W-30_1LBIZOL_Green_Oil_5W-40BIZOL_Green_Oil_10W-40

 

 

 

Od dziś zapraszamy do nowego autoryzowanego sklepu BIZOL:

   Sklep Bizol

BIZOL zmieni znaczenie oleju silnikowego w Polsce!

 

Funkcjonalność telefonów komórkowych stała w miejscu – aż pojawił się iPhone. Samochody elektryczne miały zasięg niewystarczający, by pojechać po pracy na zakupy lub na trening – aż pojawiła się Tesla. Olej silnikowy? To coś, co mechanik wlewa do silnika twojego samochodu – aż pojawił się BIZOL.

 

Jeden człowiek przekształcił telefon w smartfon, dzięki czemu cała wiedza ludzkości (plus filmy z kotami) jest na wyciągnięcie ręki. Jeden człowiek sprawił, że samochód elektryczny przestał być ciekawostką dla eko-geeków i śmiało rywalizuje pod względem osiągów ze sportowymi autami producentów obecnych na rynku od prawie 100 lat. Poznaj Borysa Tatiewskiego – człowieka, który stworzył gamę olejów silnikowych i chemii warsztatowej na miarę wyzwań dzisiejszego ruchu ulicznego w wiecznie zakorkowanych miastach.

Podobnie jak Steve Jobs i Elon Musk, Borys Tatiewski jest imigrantem. Urodził się w Kijowie i studiował w Moskwie, by tuż po upadku ZSRR przenieść się do Berlina i otrzymać stopień naukowy z fizyki. 20 lat temu założył swoją pierwszą firmę, a w 1998 roku powstała marka BIZOL. Dziś BIZOL to:

  • Oleje silnikowe
  • Oleje przekładniowe
  • Dodatki do paliw i płynów eksploatacyjnych
  • Płyny eksploatacyjne (płyn chłodniczy, płyn hamulcowy)
  • Chemia warsztatowa

Olej 2.0

Jadąc do pracy stoisz w porannym korku. W radiu słyszysz reklamę oleju silnikowego, który sprawdza się idealnie w rajdach i wyścigach, więc „idealnie ochroni silnik twojego samochodu”. Czyżby? Gdy wleczesz się na pierwszym biegu w korku, wskazówka temperatury silnika nie chce nawet ruszyć z miejsca. Borys Tatiewski zrozumiał to pierwszy – jeśli chce się zapewnić bezproblemową pracę silnika, trzeba zmierzyć się z globalnym problemem zakorkowanych miast. Dziś wyzwaniem nie są bowiem ekstremalne obciążenia przy wysokich prędkościach, tylko szybko postępująca degradacja ochronnych właściwości oleju, gdy silnik pracuje, ale kilometrów na liczniku przebiegu nie przybywa. Tak powstał Green Oil – znak rozpoznawczy marki BIZOL. Pierwszy olej zaprojektowany właśnie dla użytkowników aut, którzy codziennie dojeżdżają do pracy.

Be effective

Żyjemy w biegu. Rywalizacja nadaje sens, konkurencja jest motorem rozwoju. Efektywność to słowo-klucz. Im coś jest bardziej efektywne, tym większą daje przewagę. Plan minimum? „Spełnia normę”? Kto jeszcze myśli w ten sposób? Oleje BIZOL mają właściwości daleko wykraczające poza oczekiwania producentów samochodów w postaci „aprobat” wystawianym środkom smarnym.  Dzięki temu masz pewność, że silnik twojego samochodu nie zawiedzie cię, gdy pędzisz na spotkanie. Dodatkowo, zużycie paliwa twojego samochodu będzie troszkę niższa, a emisja spalin zostanie zredukowana. Jednym słowem, twój samochód też może być bardziej efektywny – dzięki olejowi BIZOL.

Coś dla Ciebie? Świetnie, BIZOL właśnie wchodzi na polski rynek – dowiedz się więcej na www.bizol.pl. Szukaj naszych produktów w sklepach internetowych i dobrych sklepach motoryzacyjnych. Zaskocz swojego mechanika i zapytaj go olej BIZOL.